Türk futbolu, bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş olağanüstü günler yaşıyor.

Temiz Kramponlar Operasyonu kapsamında onlarca kişi gözaltına alınırken, futbol dünyasından birçok önemli isim de mahkeme sonuçlanaya kadar tutuklanarak Metris cezaevine konuldu.

3 Temmuz 2011’de başlayan operasyonu ilk dalgasında başta Fenerbahçeli yöneticiler gözaltına alınırken, ardından sırasıyla Sivassporlu, Eskişehirsporlu, Trabzonsporlu ve son olarak da Beşiktaşlı yöneticiler, sporcular ve/veya teknik heyetten isimler göz altına alınarak tutuklandı ya da serbest bırakıldılar.

Türk futbolu önemli bir sınav vermeye hazırlanırken, “Kararımızı gözden geçirebiliriz” açıklamasında bulunan TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar Pazartesi günü UEFA ile bir araya gelerek bir değerlendirmede bulunacak.

Yaklaşık 2 haftalık bu süreçte, şike operasyonuna arama motoru devi Google tarafından baktığımızda ise enteresan sonuçlarla karşılaşıyoruz.

Google’ın trends uygulamasını kullanarak yaptığımız araştırmada, “şike” kelimesi ile yapılan aramaların 3 Temmuz’dan itibaren 2011 yılındaki aranmasına göre 10 misli arttığı görülürken, bu aramayı en çok yapan şehrin Trabzon olması ise dikkat çekici.
Tutuklu olarak hapishanede bulunan Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım’ın adının aranması ise 2011’e göre 5 misli artmış.

Son 30 güne baktığımızda ise “şike” kelimesinin aranmasının 10 Temmuz’da yarı yarıya düşerken, tutuklulardan Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu’nun aranmasının tutuklanmasının ardından (8 Temmuz) sona erdiği görülüyor.

Gözaltına alınıp ardından serbest bırakılan Trabzonspor başkanı Sadri Şener de aramanın 3 gün süreyle arttığı ve ardından sona erdiği görülmekte.

Bu süre zarfında şike kelimesiyle Aziz Yıldırım’ı mukayese ettiğimizde kullanım sıklığının şike’nin % 70’i kadar, Şekip Mosturoğlu ve Sadri Şener’in % 4’ü, Tayfur Havutçu’nun ise % 2’si kadar olduğu ortaya çıkıyor.

 

Cenk KABAHASANOĞLU
Ürün ve Proje Sorumlusu