İzmir dünyanın en büyük koşularından birine ev sahipliği yapacak. Dünyanın en büyük koşu etkinliklerinden biri olan Wings for Life World Run, omurilik araştırmalarını desteklemek üzere 2016 yılında üçüncü kez koşulacak.

8 Mayıs 2016’da tüm dünyada 34 farklı lokasyonda startı verilecek Wings for Life World Run’ın İzmir’de yapılacak Türkiye ayağı için www.wingsforlifeworldrun.com/tr sitesinde kayıtlar başladı.
Türkiye’nin lider spor sitesi Sporx, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bu organizasyonun sponsorları ve destekçileri arasında yer alıyor.
Wings for Life World Run’ın Türkiye ayağı, bugüne kadar İzmir’de yapılan en büyük koşu olacak. 

Dünyanın dört bir yanında omurilik araştırmalarını desteklemek amacıyla koşulan Wings for Life World Run, bu sene 8 Mayıs’ta 34 ülkede koşulacak. Koşu, üçüncü yılında 34 ülke ve 100 binden fazla koşucu  hedefiyle dünyanın en büyük yardım koşularından biri haline geliyor. Yüzbinlerin aynı anda koşarak omurilik felçinin tedavisine yönelik araştırmalara kaynak yarattığı koşunun kayıtları açıldı.
8 Mayıs’taki koşu için start İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda saat 14.00’de verilecek. 2015 koşusunda 3500 kişinin kayıt olduğu yarışta bu sene hedef 5000 koşucuyla34 üke içindeki en kalabalık koşulardan birini düzenlemek. Herkesin katılabileceği yarışta tekerlekli sandalye sporcuları da aynı anda yarışa başlayacak. Wings for Life World Run’ın Türkiye ayağı bugüne kadar İzmir’de yapılan en büyük koşu olarak dikkat çekmeye hazırlanıyor.
Benzersiz bir koşu deneyimi 

Wings for Life World Run farklı formatı da koşucular için ayrı bir deneyim yaratıyor. Koşucuların tüm dünyada aynı anda koşmaya başlamasından tam 30 dakika sonra, sabit bir hızla ilerleyen yakalama aracı, sporcuları takip etmeye başlıyor. Yakalama aracının yanından geçtiği sporcu için yarış sona eriyor. Yakalama aracının en son yanından geçtiği sporcu, global şampiyon ilan ediliyor. Her yıl yükselen rekor mesafede de bu seneki yarışın hedefi 80 kilometre barajının üzerine çıkmak. Üst üste dünya şampiyonu olan Etiyopyalı Lemawork Ketema 2014’te 78 kilometre, 2015’te 79 kilometre koşmuştu. www.wingsforlifeworldrun.com sitesinden kayıt olan koşucular, arkadaşlarını davet ederek oluşturdukları takımın koştuğu toplam mesafe ile takım sıralamasında da yer alabiliyor.
Tüm gelirler omurilik araştırmalarına 

Wings For Life World Run, Wings For Life Vakfı’nın omurilik araştırmalarına destek için organize ettiği bir yarış olarak dikkat çekiyor. Omurilik felcinin kalıcı tedavisine yönelik araştırmalar için 2004’te kurulan Wings For Life Vakfı’nın tek amacı omurilik felciyle ilgili araştırmalara kaynak sağlamak.
Vakfın topladığı bağışların tamamı, omurilik tedavisi projelerine aktarılıyor. Wings For Life World Run’da ilk  iki yılda 7 milyon Euro gelir toplanarak rekor bağışa ulaşıldı. 2016 koşusunun hedefi bu çıtayı daha da yukarı çekmek.
RedBull wings for life800x600px